נייר עמדה: סימון אריזות ביצים ועופות

ביצים מזוהמות
ביצים מזוהמות. קרדיט: CDC

עופות וביצים נצרכים ע”י מרבית האוכלוסייה בישראל על בסיס יום-יומי, מתוך מחשבה שמדובר במוצרים מזינים ובטוחים לאכילה. בפועל, עופות וביצים הינם מוצרים רגישים שעשויים להיות מזוהמים בחיידקים מחוללי מחלות. שני הזיהומים הבולטים הם בסלמונלה (מביצים ועופות) ובקמפילובקטר (מעופות).

סוגיית סימון הביצים והעופות הוצגה בעבר על ידי הפורום בועדת האסדרה של משרד הבריאות. בעקבות זאת ניסחה ח”כ לשעבר נורית קורן הצעת חוק בנושא. בכנסת הנוכחית מקודמת הצעת חוק מתוקנת על ידי ח”כ עוזי דיין. כדי לחזק ולתמוך בהצעת החוק גיבש צוות המומחים של הפורום נייר עמדה מבוסס ראיות. אנו מצטרפים לעמדתו של מבקר המדינה וקוראים למדינת ישראל ליישר קו עם העולם המפותח. יש לחייב סימון הנחיות על גבי מוצרי עופות וביצים, בהם מתקיים חשש לנגיעות חיידקים – באשר לחשש להימצאותם של החיידקים בתוך המוצר ודרכי הטיפול הנאותות במוצר למניעת הדבקה אצל הצרכנים.

בנוסף, קורא הפורום לחייב גם את רשתות השיווק לפרסם את ההנחיות באמצעות שילוט הולם לצד המוצרים. הפורום סבור כי סימון כזה הינו יעיל, זול וקל ליישום באופן מיידי וכי הוא עשוי להפחית במידה ניכרת את נטל התחלואה מזיהומים שמקורם במזון עמם מתמודדת מערכת הבריאות הישראלית.

נייר עמדה זה פורסם כחלק מפעילות הפורום לשינוי מדיניות המזון הישראלית. במסגרת פעילות זו, מפרסם הפורום ניירות עמדה בנושאים שונים הנוגעים למערכת המזון המקומית. מטרתנו ליידע את קובעי המדיניות בבעיות האקוטיות המשפיעות על בריאות הציבור והסביבה. לקריאת ניירות עמדה קודמים שפרסמנו לחצו כאן.

בברכת בריאות טובה,
הפורום הישראלי לצפייה בת קיימא

השארת תגובה